Śmierć w domu

Śmierć może przydażyć się w każdym miejscu i czasie. Najczęściej spotyka nas to we własnym domu. Jeżeli tak właśnie stało się w przypadku członka Twojej rodziny, ta informacja powie Ci, co w takim przypadku musisz zrobić.

W przypadku śmierci osoby w domu należy w pierwszej kolejności powiadomić swojego lekarza rodzinnego lub zadzwonić po pogotowie ratunkowe aby na miejsce zgonu przyjechał lekarz , który stwierdzi że, osoba nie żyje i wystawi kartę informacyjną o zgonie pacjenta.

W drugiej kolejności należy powiadomić telefonicznie firmę pogrzebową, podać adres miejsca zgonu, imię i nazwisko osoby zmarłej i osoby zgłaszającej wraz z numerem telefonu. Po takim zgłoszeni pracownicy firmy pogrzebowej do 30 minut podjadą aby przewieź zmarłą osobę do kostnicy celem przechowania zwłok do dnia ustalenia terminu pogrzebu przez rodzinę.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się z dokumentem z pogotowia i dowodem osobistym zmarłej osoby do przychodni rejonowej w której znajdowała się kartoteka pacjenta aby lekarz prowadzący mógł wypisać tzw. kartę zgonu na podstawie której USC danego miasta wystawia akty zgonu. Rodzina zmarłego otrzymuje bezpłatnie trzy egzemplarze aktów zgonu, które w zupełności wystarczają do załatwienia wszelkich formalności urzędowych aczkolwiek można wyrobić dodatkowe akty za dodatkową opłatą. Załatwienie formalności urzędowych rodzina może zlecić wybranej przez siebie firmie pogrzebowej na podstawie pisemnego upoważnienia. Wszelkie sprawy związane z zorganizowaniem pochówku tzn; wyborem trumny, kwiatów, ustaleniem terminu pogrzebu omawiane są osobiście przez najbliższą rodzinę lub osoby upoważnione w oddziałach firmy.